Loading...

piątek, 22 listopada, 2024

NADMIAR BIAŁKA BYWA SZKODLIWY

Młodzi kulturyści bardzo często dochodzą do wniosku, że im więcej białka w ich diecie tym lepiej (wspomoże to budowę masy mięśniowej). Zaczytują się w artykułach, w których „profesjonaliści” twierdzą, że spożywanie nawet 4,5 g białka na kilogram wagi własnej jest prawidłowe. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Kiedy spożywamy za dużo protein, białek samych w sobie bądź pod postacią kolejnych odżywek, to efekty są nawet odwrotne.
Dlaczego tak się dzieje? Jedząc za dużo białka sprawiamy, że przyrost masy mięśniowej jest wolniejsza. Nie dostarczając dodatkowo węglowodanów i tłuszczy sprawimy, że marnuje się cała przyjęta przez nas nadwyżka białka.
Zapotrzebowanie na białko Ciężarowcy, zapaśnicy oraz biatloniści powinni spożywać od 1,2 do 1,7 g białka (a zatem znacznie mniej, niż w „artykułach”), z kolei osoby nieaktywne mogą spożywać maksymalnie 0,8 g, by było to bezpieczne dla ich zdrowia. Jak się okazuje, wystarczy dostarczać sobie powyżej 2,2 g, by, nawet jako kulturysta – doświadczyć nieprzyjemnych skutków swojej niewiedzy.
ODPOWIEDNIE SPOŻYCIE WITAMIN Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dobra ilość witamin w naszym organizmie. To właśnie one warunkują nam zdrowie oraz prawidłowe funkcjonowanie całego ciała. Niestety, ludzie do tej pory mają bardzo niewielką wiedzę na temat działania witamin. Niektórzy myślą, że witaminy mogą nam dodawać energii bądź sprawiać, że będziemy się wolniej starzeć. Traktują je jako remedium na przeziębienia, zapominając, że są one przecież składnikami codziennej diety.
Rola witamin Witaminy nie są źródłem energii a nasz organizm nie używa ich w celu budowania nowych komórek. Są one za to absolutnie niezbędnym elementem w diecie mimo, że nie jest wymagana ich duża ilość.
Procesy fizjologiczne Witaminy znajdują zastosowanie w wielu różnych procesach fizjologicznych. Jeżeli ich jednak nie ma, to reakcje zostają zaburzone – objawy niedoboru mogą być różne, w zależności od tego, której konkretnie witaminy nam brakuje. Wystarczy wyrównać braki, by przywrócić ciału równowagę. W wielu przypadkach nie ma ono możliwości ich samodzielnej syntezy.