Turystyka

Bośnia i Hercegowina to kraj w kształcie serca leżący w sercu południowej Europy. Tutaj się spotykają cywilizacje Wschodu i Zachodu, czasem się ścierają, ale częściej umacniają i wzbogacają jedna drugą poprzez wieki historii.

W całej Bośni i Hercegowinie jest wiele fascynujących miejsc przystosowanych dla wszystkich rodzajów turystyki. Tutaj dostaje się to co najlepsze. BiH to  najbardziej interesujące i najatrakcyjniejsze miejsca, cudowne połączenie tak kulturowego, jak i naturalnego dziedzictwa. Właściwie nie ma możliwości, aby je rozgraniczyć, ponieważ kultura i tradycja tego małego kraju zrodziły się właśnie z fantastycznej i nietkniętej przyrody.

Przewodnik „Bośnia i Hercegowina” autorstwa Beaty Skrzypek i Pawła Pomykalskiego wydany przez Oficynę Wydawniczą REWASZ w 2011 r. otrzymał Nagrodę Magellana w konkursie „Najlepsze publikacje turystyczne 2011 r.”. Książka zdobyła nagrodę główną w kategorii „przewodnik tekstowy”. Nagroda została przyznana przez Redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 10 maja 2012 r. podczas Warszawskich Targów Książki.

http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/magellan-za-spacerowniki_30572.html

National Geographic umieścił BiH na liście dziesięciu najlepszych kierunków dla turystyki przygodowej

National Geographic umieścił BiH na liście dziesięciu najlepszych kierunków dla turystyki przygodowej w 2012 roku. Wśród miejsc oferujących doskonałe warunki dla uprawiania raftingu, wspinaczki, narciarstwa i innych sportów ekstremalnych, BiH znalazła się ze względu na najlepsze trasy dla kolarstwa górskiego. Przed trzema laty Lonely Planet, znany wydawca przewodników turystycznych,  uznał Bośnię i Hercegowinę za kraj, który ma potencjał stać się miejscem posiadającym najlepsza ofertę dla turystyki przygodowej we wschodniej części Europy.

Sarajewska Baščaršija (Stare Miasto) Nazwa Baščaršija dla niektórych może być ciężka do wymówienia, ale miejsce jest z pewnością jednym z najbardziej imponujących i uroczych rynków miejskich w kraju.  Baščaršija to miejsce handlu i spotkań już od  XV wieku. To tutaj krzyżowały się drogi karawan z Azji Mniejszej, Dubrownika i Zachodu, które w tym miejscu spotykały się i prowadziły handel wymienny.

Stary Most w Mostarze Stary Most to prawdopodobnie najbardziej wyrafinowany przykład otomańskiej kreatywności i dalmatyńskiego murarstwa Bałkanów Zachodnich. Ta wspaniała kamienna struktura nie tylko łączy wschodni i zachodni brzeg szmaragdowej Neretwy, ale również symbolizuje skrzyżowanie cywilizacji Wschodu i Zachodu.

Neum nad słonecznym Adriatykiem Choć Neum to tylko maleńki fragment przepięknego wybrzeża Adriatyku, to stał się znanym nadmorskim kurortem. Ze swoim idealnym położeniem pomiędzy Splitem a Dubrownikiem, bardzo blisko Mostaru i Medjugoria, Neum to miejsce słońca i zabawy z bardzo przystępnymi cenami.

Jahorina XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie dawno się zakończyły, ale stoki i trasy olimpijskie pozostały. Jahorina to łańcuch górski południowo-wschodniego Sarajewa. Na Jahorinie znajdują się najlepsze ośrodki narciarskie w  tej części Europy. Jahorina daje gwarancję wyjątkowych stoków narciarskich, świetnych noclegów i fantastycznej zabawy.

Bjelašnica Ta olimpijska góra szybko się budzi. Bjelašnica to największe wyzwanie narciarskie w kraju. W czasie Olimpiady to tutaj zorganizowano slalom mężczyzn. Znajdują się tu także idealne, choć może nie tak popularne, trasy do narciarstwa biegowego oraz pieszych wędrówek, które można uprawiać przez cały rok, tak jak kolarstwo i agroturystykę w tradycyjnych górskich wsiach.

Medjugorje W wczesnych latach 80. XX wieku kilku nastolatkom objawiła się Matka Boska. Od tego momentu to senne hercegowińskie miasteczko przemieniło się w jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych katolików z całego świata.

Prezentacja oferty turystycznej BiH podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych:

Wizyta przedstawicieli polskiej branży turystycznej i dziennikarzy w BiH:

Prezentacja turystyki, gastronomi i wina BiH w Warszawie:

Organizacja Turystyczna Federacji Bośni i Hercegowiny:

Organizacja Turystyczna Republiki Serbskiej:

Comments are closed.