O BiH

Bośnia i Hercegowina położona jest w centralnej części Półwyspu Bałkańskiego. Na północy, zachodzie i południowym-zachodzie graniczy z Republiką Chorwacji, a na wschodzie i południu z Serbią i Czarnogórą. Bośnia i Hercegowina ma krótką linię brzegową o długości około 21 km. w okolicach miejscowości Neum.

Bośnia i Hercegowina jest państwem złożonym, które zgodnie z Ogólną Umową Ramową na rzecz Pokoju w Bośni i Hercegowinie składa się z dwóch podmiotów: Federacji Bośni i Hercegowiny (51% terytorium) i  Republiki Serbskiej (49% terytorium). Federacja BiH jest podzielona na 10 kantonów, a kantony na gminy. Republika Serbska administracyjnie jest podzielona na regiony, w skład których wchodzą gminy.

Obszar Brczko, który był przedmiotem sporu i arbitrażu międzynarodowego, został ustanowiony dystryktem, tak więc państwo Bośni i Hercegowiny składa się z dwóch podmiotów i Dystryktu Brczko.

Najwyższy organ ustawodawczy w BiH to Zgromadzenie Parlamentarne BiH, w którego skład wchodzi Izba Reprezentantów i Izba Narodów.

Izbę Reprezentantów tworzy 42 członków, z których dwie trzecie jest wybieranych z terytorium Federacji BiH, a jedna trzecia z terytorium Republiki Serbskiej.

Izba Narodów składa się z 15 delegatów, dwie trzecie z Federacji BiH (pięciu Chorwatów i pięciu Bośniaków) a jedna trzecia z Republiki Serbskiej (pięciu Serbów).

Konstytucja Bośni i Hercegowiny:

Stolica: Sarajewo
Powierzchnia: 52.280 km2
Ludność: 4.354.911 (1991)
Najniższy punkt: miasto Neum, 0 m n.p.m.
Najwyższy szczyt: Maglić, 2386 m n.p.m.
Linia brzegowa: 21,2 km

Comments are closed.